Lillede eest hoolitsemine

Lillede eest hoolitsemisel pea silmas floristide nõuandeid ja aita kimbul püsida võimalikult kaua värske ja ilus.

Valmista ette
Puhasta vaas, lisa värske vesi ja lilletoitu. Lõika varre otsi ja eemalda vette jäävad lehed.
Naudi
Meie lilledest jagub rõõmu kauemaks, sest kimbud tehakse vaid parimatest värsketest lilledest.
Hoolitse
Vajadusel lisa vett juurde, lõika varre otsi ja pese vaasi seestpoolt.

Mida teha peale lillepaberi eemaldamist?

Puhasta vaas, täida värske veega ja lisa lilletoitu.

Puhasta vaasi seebi ja kuuma veega. Täida vaas värske veega, jättes sinna piisavalt ruumi lilledele. Lisa veele lilletoitu – see aitab pikendada lõikelillede eluiga, andes neile vajalikke toitaineid, hoides lillevee pH-taset ja puhastades lillevett ebavajalikest bakteritest.

Tulbid, nartsissid ja teised sibullilled püsivad paremini jahedas vees, tulpe võib panna ka külma vette. Suurem osa lilli, nagu roosid, nelgid, gerberad, liiliad, krüsanteemid, freesiad, flamingolilled, orhideed ja ratsuritähed, tasub panna aga toasooja või isegi soojemasse vette.

Lõika varre otsi.

Enne lillede vette panemist tee igale lillevarrele 1-2 cm ulatuses uus lõige. Puitunud varrega taimedele on soovitatav teha lõige diagonaalselt – siis saab taim rohkem vett kätte. Varre lõikamiseks kasuta teravat ja puhast nuga. Kääridega või nüri teraga lõikamine võib lõikeava hoopis sulgeda.

Rooside, krüsanteemide ja nelkide puhul võib teha isegi 4-5 cm pikkuse lõike. Pehme varrega lilledel, nagu tulbid, tasub teha väiksema pinnaga risti lõike, kuna need suudavad vett kiiresti imada ja võivad liigset vett saades ära vajuda.

Aseta lilled vaasi ja eemalda vette jäävad lehed.

Aseta lilled vaasi, nii et vaasi jääks umbes 2/3 ulatuses vett. Kimbu puhul jäta seda kooshoidev nöör, pael või traat alles. Pehme varrega lilledele jäta vaasi ainult 1/3 ulatuses vett – näiteks kalladel ja ratsuritähel võib vars minna mädanema. Eemalda veepiiri alla jäävad lehed ja õied. Roosiokkaid ei ole vaja eemaldada.

Hoolitse lillede eest igapäevaselt.

Mida rohkem lilli kimbus on, seda kiiremini imavad nad ka vett. Kontrolli vee taset vaasis iga päev ja lisa vett juurde, kui seda hakkab väheks jääma. Iga paari päeva tagant on soovitatav vaas seestpoolt puhtaks pesta. Ka lillevarsi on soovitatav lõigata võimalusel iga päev või ülepäeva. Sealjuures tasub eemaldada kimbust närtsinud lilled või lehed ning lõigata ära mädanenud varreotsad.

Kui roosid hakkavad longu vajuma, siis lõika nende varsi ja aseta varreotsad minutiks kuuma vette. Sama tehnika aitab ka gerberate ja paljude teiste soojemat kliimat armastavate lillede puhul. Teine võimalus on lilli veega pritsida ning asetada need mõneks tunniks jahedama temperatuuriga ruumi.

Vali vaasile sobilik koht.

  • Väldi temperatuurikõikumisi ja tuuletõmbust. Ära aseta lilli otsese päikesevalguse kätte või radiaatorile liiga lähedale.
  • Hoia puuviljavaagen lilledest eemal. Mõned puuviljad eritavad etüleengaasi, mis paneb lilled kiiremini närtsima.
  • Hoia lillevaas või -pott kohas, kus väiksed lapsed ja lemmikloomad ei pääse nendele ligi.

Paljud lilled võivad olla suhu sattudes mürgised nii inimestele kui ka lemmikloomadele. Mürgised on näiteks asalea, flamingolill, liilia, jõulutäht, ratsuritäht (sibul), krüsanteem, hortensia, alpikann (sibul), hüatsint, nartsiss, iiris. Lemmikutele võivad olla veel mürgised nelgid, begooniad, tulikad. Taimi pritsitakse tihti erinevate taimekaitsevahenditega, mille jääke võib leiduda lilleõitel ja lehtedel.